HaberlerİranLübnanOrtadoğu

İran dışişleri bakanı, Lübnan Hizbullahı’nı övdü

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Lübnan Hizbullah hareketinin siyonist İsrail rejimi karşısında artan izzetinin aslında İslam ülkelerinin izzetinin artmasına vesile olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı, dün Tahran’da Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreter yardımcısı Şeyh Naim Kasım ile görüşmesinde, Lübnan İslami direnişinin muhtelif gelişmelerdeki uyanıklığının takdire şayan olduğunu belirterek, İslami direniş ve Hizbullah’ın bölge gelişmelerindeki özel konuma sahip olduğunu söyledi.

Zarif, Hizbullah’ın siyasetlerinin, Lübnan halkının gücü ve vahdetinin korunması yönünde herkesin salahı çerçevesinde nitelerken, bazı bölge ülkelerinin bölge gerçeklerini doğru gözlemleyemediklerini ve yanlış taktik ve yolda olduklarını belirterek, İslam ümmetinin çıkarlarının aksine hareket ettikleri ve karar aldıklarını söyledi.

İran dışişleri bakanı, Lübnan gelişmelerine işaretle, Lübnan’da cumhurbaşkanının seçimiyle ilgili İran’ın tutumuna temasla, ”İran, Lübnan halkının, bütün siyasi gruplarının, taifelerinin Lübnan’ın salahı yönünde alacağı karara saygı duymaktadır” dedi.

Sözkonusu görüşmede Lübnan Hizbullah yetkilisi Şeyh Naim Kasım da, Lübnan ve Suriye gelişmeleri ve Hizbullah’ın siyonist İsrail’in komplolarına karşı tutumuna işaretle, İran’ın siyonist İsrail rejimi karşısında Lübnan halkının çıkarları ve maslahatını açık yüreklilikle destekleyen tutumunun takdire şayan olarak niteledi ve teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.