HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölge ülkelerini, aralarındaki ihtilafları diyalog yoluyla çözümlemeye davet etti

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölge ülkelerini, aralarındaki ihtilafları diyalog yoluyla çözümlemeye davet etti.

Katar el’Cezire haber kanalının internet sitesinde yayınlanan habere göre Zarif, ‘bölge ülkeleri arasındaki ortaklıklar onları birbirleri karşısında olmaya değil birlik içinde olmaya davet ediyor ve İran bu çerçevede bütün komşularına samimi bir şekilde el uzatıyor’ dedi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın yeni bir savaştan yana olmadığını belirterek, bölge ülkelerini çarpışma yerine ihtilaflarını diyalog yoluyla halletmeye davet ettiğini bildirdi.

Zarif, Araplar, Türkler, Farslar, Kürtler ve bölgenin diğer milletlerinin tarihi ortaklıkları olan, ortak kültürlere, benzeri dillere sahip, ortak geleneklere sahip milletler olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı, bölgede batılı devletlerin askeri varlığı ve müdahalelerine de işaretle, yabancı ülkelerin her zaman savaşı seçtiklerini ve bölgede çıkardıkları savaşlarla bölgenin huzur ve güvenliğini yok ettiklerini söyledi.

İran dışişleri bakanı, açıklamasının devamında, ”Eğer bölge ülkeleri barışı dikkate almazlarsa gelecek nesillere de fırsat kalmayacak’ dedi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.