HaberlerIrakİranOrtadoğuSuriye

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif: İran, Irak Ve Suriye Halkına Yardım İçin Her Girişimi Destekler

BM Teşkilatı yardım ve çalışma işlerinde Genel sekreter yardımcısı ile Uluslararası Kızılhaç komitesi başkanı New York’ta ayrı ayrı olarak İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı ile görüştüler

Dışişleri bakanlığı enformasyon merkezinden yapılan açıklamada İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM Teşkilatı yardım ve çalışma işlerinde Genel sekreter yardımcısı Piere Krahenbuhi ile yaptığı görüşmede, BM’nin Gazze halkına yönelik yardım çalışmalarına hız verilmesi zaruretini hatırlattı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın Irak ve Suriye halklarına kriz döneminde yardım için her türlü girişimi desteklediğini söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ile New York’ta görüşen Zarif, Suriye ve Irak halkına yardım için İran’ın Kızılhaç’la ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu ve yardımların yapılması için tüm taraflar arasında ikili ve üçlü ilişkilerin gelişmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Maurer de görüşmede, Irak’ta özellikle terör guruplarının kontrolü altındaki bölgelere yardım götürmenin zorluklarına değinerek, İran’la istişarelerin arttırılması ile daha uygun yolların bulunması temennisinde bulundu.

Maurer, Suriye hükümetinin yakın yardımlarının Kızılhaç’ın Suriye halkına yardımları ulaştırmada daha hızlı hareket etmesini sağladığını vurguladı

Başa dön tuşu
Bugün 15 Temmuz 2024 (13) içerik yüklenmiştir.