HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: Sakın bir İranlı’yı tehdit etmeye kalkışmayın

Nükleer müzakerelerle ilgili görüşmeler esnasında Federica Mogherini, İran’ı müzakere masasını terk etmekle tehdit edince, İran Dışişleri Bakanı Zarif’in , “Sakın bir İranlı’yı tehdit etmeye kalkışmayın” yanıtıyla karşılaştı.

MHA muhabirine konuşan ve nükleer müzakerelere yakınlığıyla bilinen bir Rus yetkiliye göre, Pazartesi akşamı İran ve 5+1 Grubu arasında yapılan yoğyn görüşmeler esnasında Amerikan müzakere heyeti İran’ın füze gücünün bölge için tehdit olduğunu söyleyince, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif sert bir çıkış yaparak, “Aslında bölgedeki sıkıntıların kaynağı sizin yanlış politikalarınızdır. Batı dünyasının teröristlere olan silah yardımı bölgede içinden çıkılması güç durumu meydana getirdi. Ayrıca siz bizim ülkemizin füze gücünü belirleyecek konumda değilsiniz” yanıtını verdi.

Zarif’in bu cevabı karşısında ise AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini devreye girdi ve İran heyetini müzakere masasını terk etmekle tehdit edince, Zarif’in, “Sakın bir İranlı’yı tehdit etmeye kalkışmayın” yanıtıyla karşılaştı.

Rus kaynağa göre, İran Dışişleri Bakanı’na arka çıkan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Zarif’in bu sert cevabını takiben “Ayrıca bir Rus’u da” cümlesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.