HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı: Seçimler siyasi bağımsızlığın korunma ilkesidir

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, İran İslam cumhuriyeti nizamının temel ilkelerinden olan seçimlerin, ülkenin siyasi bağımsızlığının koruyucusu olduğunu belirtti.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi bugün Tahran’da yaptığı konuşmada İran için bugünün kader belirleyici bir gün olduğunu belirterek, ‘Seçimler, İran İslam cumhuriyetinin önemli temel ilkelerinden biri olarak, ülkenin siyasi bağımsızlığının korunması ve halk vahdetinin simgesidir. Bu sürece kapsamlı katılım, İran milletinin ulusal güvenliğini garanti edecektir’ dedi.

Salihi İranlı seçmenlerin cumhurbaşkanlık seçimlerine geniş çapta katılmasının, İran İslam cumhuriyeti nizamının uluslararası alanda konumunu yükselttiğine işaretle, yabancı medya organlarının İran seçimlerine bakışının , İran’ın uluslar arası alanda sahip olduğu önemli konumunu gözler önüne serdiğini ifade etti.

İran dışişleri bakanı ayrıca yurt dışında yaşayan İranlıların seçimlere katılması için tüm imkanların seferber edildiğine işaretle, maalesef sadece Kanada’nın buna muhalefet ettiğini belirtti.

Salihi ayrıca Kanadalı yetkililerin hikmet ve akılcılık yolunu izlemelerini umut ederek, iki ülke arasındaki yanlış anlaşılmaların ise diyalog ile çözülebileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.