HaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

İran dışişleri bakanı Singapur başbakanı ile görüştü

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, ASEAN 51. Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak ve ASEAN ile İran arasında dostluk anlaşmasını imzalamak için gittiği Singapur’da bu ülkenin başbakanı ile görüştü.

İran dışişleri bakanı Zarif, dün Singapur başbakanı Lee Hesien Loong ile görüşmesinde ikili ilişkileri, nükleer anlaşma ve bölge ile dünyanın önemli gelişmeleri üzerinde görüş alış verişinde bulundu.

İran dışişleri bakanının açıklamasına göre, bugün İran’ın ASEAN’a katılmayla ilgili anlaşma imzalaması bekleniyor.

İran’dan önce AB ve 25 ülke daha bu anlaşmayı imzalamış ve bu anlaşmayı ASEAN ülkeleri ile ilişkilerinin tanziminde temel alınmasını kabul etmişlerdir.

ASEAN ülkeleri dışişleri bakanları Pazartesi gününden 6 gün sure ile Singapur’da bölgesel ve uluslararası konuların incelenmesi için toplantı düzenlemektedirler.

1967 yılında kurulan ASEAN’ın merkezi Cakarta’dır. Örgüte Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur (kurucu üyeler), Brunei (1984), Vietnam (1995), Laos (1997), Myanmar (1997) ve Kamboçya (1999) üyedir ve örgütün amacı, ‘’Ekonomik, sosyal, kültürel, teknik, eğitim ve diğer alanlarda işbirliği, adalet kavramına, hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygı çerçevesinde bölgesel barış ve istikrarın sağlanması’’ olarak belirtilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.