HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran dışişleri bakanı: Suriye halkına herhangi bir tutum dayatılmamalıdır

İran Dışişleri Bakanı, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat’la bir araya geldi. Görüşmede Zarif, İran’ın Suriye’ye yönelik politikasının açık, mantıklı ve değişmez prensiplere sahip olduğunu kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat bugün Tahran’da bir araya geldi.

Görüşmede İran Dışişleri Bakanı, Suriye halkına herhangi bir tutumun dayatılmaması gerektiğine vurgu yapıp, Tahran’ın Suriye halkının kendi geleceği ve kaderi için karar vermesi gerektiğine inandığını, başkalarının olsa olsa, Suriye’de siyasi sürece ve krizin çözümüne katkı sağlama rolü ifa edebileceklerini ifade etti.

Suriye konulu Viyana konferansına da değinen Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye meselesinin siyasi çözümü olduğuna inandığını ve bu konfernasın siyasi çözüm doğrultusunda iyi bir hareket olduğunu, konferansta, tutumlarını net ve şeffaf olarak ortaya koyduklarını kaydetti.

Görüşmede, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdat, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın İslam İnkılabı Rehberi ve Cumhurbaşkanı’na sıcak selamlarını taşıdığını ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye halkına desteğinin tarihe geçeceğini belirten Mikdat, İran’ın tutumunun her daim Suriye halkı ve hükümetince takdirle karşılandığını ifade etti.

Faysal Mikdat, dün İranlı yetkililerle görüşmek üzere Tahran’a geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.