HaberlerİranLübnanOrtadoğuSuriye

İran dışişleri bakanı: Suriye’ye karşı dünya savaşı başlatılmıştır

İran Dışişleri Bakanı, Suriye’ye karşı dünya savaşı başlatıldığını belirterek “İran, Suriye halkına dışarıdan bir reçete dayatılmasına izin vermez” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi dün, Lübnanlı mevkidaşı Adnan Mansur’la görüştükten sonra birlikte katıldıkları basın toplantısında muhabirlerin gündemdeki konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Salihi, İran’ın Cenevre-2 Konferansına katılıp katılmıyacağına ilişkin bir soru üzerine, söz konusu konferansın düzenlenmesinin henüz kesinlik kazanmadığını belirterek “Konferansın düzenleneceğinden henüz emin değiliz ama, veto sahibi ülke yetkilileri bu konuda bazı açıklamalarda bulundular. Kimileri İran’ın da bu konferansa katılması gerektiğini açıkça dile getirdi. Bazıları da aracı ve dolaylı yollarla bu konferansta İran’ın da bulunmasını istediklerini belirttiler” dedi.

Dışişleri Bakanı Salihi daha sonra bir başka soruyu değerlendirirken, Suriye krizinin ortaya çıkışı üzerinden iki yılı aşkın bir zamanın geçtiğini hatırlatarak “Suriye aleyhine bir dünya savaşı başlatılmıştır. Batılı ülkeler ve bölgeden de bazı ülkeler elele vererek Suriye halkını hedef almış durumundalar” şeklinde konuştu.

Salihi ayrıca “İslami İran, Suriye halkına dışarıdan bir reçete hazırlayıp dayatılmasına müsaade etmez” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.