HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı: Tahran diyalogu en iyi seçenek olarak görüyor

İran Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşmesinde Tahran’ın diplomasi ve diyalogu en iyi seçenek olarak gördüğünü vurgulayarak, ”İran İslam Cumhuriyeti, diğer seçenekler karşısında asla elini kolunu bağlamayacaktır.” dedi.

İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,  dün BM genel sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran İslam Cumhuriyeti’nin Ukrayna’daki savaşla ilgili gelişmelere ilişkin ilkeli görüşünü açıklayarak, bu savaşın kökenini NATO’nun doğuya doğru genişleme politikasındaki yanlışlıkta değerlendirdi ve Ukrayna savaşında kullanılmak üzere İran’dan Rusya’ya silah gönderilmesini Batı’nın silah yardımını meşrulaştırmak amacıyla asılsız bir suçlama olarak değerlendirdi. 

İran Dışişleri Bakanı, Tahran’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı durdurmak için sürekli çaba gösterdiğini vurguladı ve Avrupa’da sürdürülebilir barış çağrısında bulundu.
Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’ndeki iç gelişmelere de işaret ederek, ABD ve birkaç Batılı ülkenin yanlış bilgiler kullanarak ve uluslararası mekanizmaları kasten suistimal ederek İran’da isyan ve terörü teşvik etme alanındaki eylemlerini anlattı.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bölgesel diyalogların sürdürülmesine vurgu yaparak, Tahran’ın Ukrayna’daki savaşı durdurma çabalarının ateşkese ve sorunun çözümüne yol açmasını umduğunu ifade etti.
Guterres, İran İslam Cumhuriyeti’nin İran içindeki olaylarla ilgilenmek için ulusal bir komite kurma girişimini de memnuniyetle karşılanan bir adım olarak değerlendirdi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, bölgenin ve dünyanın sorunlarını çözmenin doğru yolunun diyalog ve diplomasi olduğunu vurgulayarak, Yemen’deki siyasi krizin çözümünde İran İslam Cumhuriyeti’nin oynadığı rolü takdirle karşıladığını vurguladı. Tahran’ın bu alanda rol oynamaya devam etmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.