HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanı, Türkiye ziyaretini değerlendirdi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dr. Zarif’in Türkiye ziyareti sonrası görüşmelerini facebook sayfasında değerlendirmesi dikkat çekti.

İşte,İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Dr. Zarif’in Türkiye Cumhuriyeti’ni ziyareti ile ilgili facebookundan paylaştığı yazı:

Uluslar arası ve bölgesel güvenlikle ilgili Pugwash konferansının sabah oturumu (1 Kasım 2013), Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Toplantı marjında Türkiye Cumhurbaşkanı ile ikili görüşme yaptıktan sonra Türkiye Dışişleri Bakanı ile birlikte söz konusu oturumda birer konuşma yaptık ve orada hazır bulunanların sorularını yanıtladık. “Günümüz ilişkilerinin küresel düzeyde yara almasına neden olan sebepler” ve “ dengeleri sıfır toplamlı oyunla kurmayı imkânsız hale getiren ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atarak kendi güvenliğini sağlamayı mantıksız ve anlamsız kılan uluslar arası camiadaki önemli değişikler nedeniyle uluslar arası ilişiklerdeki paradigmanın değişmesinin zorunlu oluşu” benim ele aldığım temel konu başlıklarıydı. Konuşmamda yaşadığımız çevreden tutun da bireylere kadar tehlikelerin ve tehditlerin ve terörizmin coğrafya ve bölge tanımadığını, siyasi ve askeri birliklerin ve ittifakların yerine küresel düzeyde bir güvenlik ağını inşa etmemiz gerektiğini anlattım. Sohbetimin sonunda nükleer silahın, İran’ın savunma doktrininde yerinin olmadığının ve hiçbir ülkenin güvenliğini sağlamayacağının altını çizerek, Suriye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne üye oluşunun, Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından arındırılması için yararlanılması gereken bir fırsat olduğuna dikkat çektim. Tabii, sorular daha çok 5+1 görüşmeleri ve Suriye ile ilgiliydi ve hepsi yanıtlandı. Oturumdan sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte İstanbul’da Havalimanı güzergâhında yer alan bir camiye giderek Cuma namazını eda ettik ve daha sonra uçak ile Ankara’ya geçtik. Belki de ilginç bulacaksınız, ama dün sabah saat 9’dan gece yaklaşık 11:30’a kadar hemen hemen sürekli ya Pugwash toplantısında, ya ikili resmi görüşmelerde veya basın toplantısında, ya da akşam yemeğinde veya baş başa görüşmede Türkiye Dışişleri Bakanı ile birlikteydim. Bildiğiniz gibi Türkiye Dışişleri Bakanı da benim gibi üniversitede ders veriyor. “Stratejik Derinlik” adlı meşhur bir kitabı var. Bazı görüş ayrılıklarını bir kenara bırakırsak, ziyaretimin karşılıklı anlayış ortamında iyi bir görüşme olduğunu söylemeliyim. Başbakan ile yaptığım görüşme de iyiydi. Erdoğan ile yakından tanışmamıştık, ama Gül 1991 yılından beri çalışma arkadaşım ve dostumdur. Davutoğlu ile üçüncü kez görüşüyoruz. Bu Erdoğan ile yaptığım ilk görüşmeydi. Görüşme Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşti. Resmi ve baş başa gerçekleşen görüşmelerde ikili ve bölgesel konularda iyi ve ayrıntılı görüşmemiz oldu. Erdoğan ikili ilişkilere son derece vakıf. Kendilerini ilişiklerin tüm alanlarda geliştirilmesi konusunda istekli gördüm. Ulaştırma, enerji sanayi, ticaret ve diğer alanlarda sohbet ettik. Umarım, yaptığımız ikili görüşme iki ülke arasındaki işbirliğinin ülkelerimizin ilerlemesi ve kalkınması yönünde daha da gelişmesine vesile olur.

Erdoğan ile görüşmemizi, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile resmi görüşmemiz, ortak basın toplantısı ve Dışişleri resmi konutunda İran heyeti onuruna verilen akşam yemeği izledi. Davutoğlu ile ikili ve baş başa görüşmemiz yemekten sonra gece 11.30’kadar devam etti. İkili işbirliği ve bölgesel koordinasyonlarda pratiğe dayalı mutabakatların yanı sıra, Erdoğan’ın önümüzdeki Ocak ayında İran’ı ziyaret etmesi kararlaştırıldı. Davutoğlu da üç hafta sonra EİT toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak amacıyla Tahran’a gelecek. Bununla birlikte Türk tarafı Dr. Ruhani’nin önümüzdeki iki ay içinde Türkiye’yi ziyaret etmesi için yaptığı daveti yineledi. Kısacası, önümüzdeki aylarda üst düzeyde çeşitli ziyaret ve görüşmelerimiz olacak. Allah’ın izniyle bu ziyaretlerin uygulanabilir somut sonuçları da beraberinde getirmesini diliyorum.

Tüm ülkeler için dış siyasette önemli bir öncelik olan komşularla ilişkiler, İran için de siyasi, ekonomik, bölgesel ve uluslar arası gibi çeşitli boyutlardan önem arz etmektedir. Dış siyasette başarılı olmak istiyorsak, bölge ve dünya ile çok yönlü ilişkilere ihtiyacımız var. Biz bu hususun gereğini Allah’ın yardımıyla her iki düzeyde yerine getirdik ve iyi kazanımlar elde ettik.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.