HaberlerDünyaİranOrtadoğuUmman

İran Dışişleri Bakanı Umman ziyaretini değerlendirdi

Umman Sultanı Haysem bin Tarık ve bu ülkenin üst düzey yetkilileriyle görüşmesini değerlendiren İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, nükleer program ile bu ziyareti gerçekleştirdiği spekülasyonlarına son vererek şunları söyledi:” Sayın Cumhurbaşkanımızın kısa bir dönem önce Maskat’a yaptığı ziyaretin ardından, iki ülkenin üst düzey yetkilileri önemli anlaşmalar yapmış ve bu çerçevede her iki tarafın büyükelçilikleri ve ilgili bakanlıkları bu dönemde iki ülke arasında yapılan anlaşmaları uygulamaya ve ilerletmeye çalışmışlardır. Bu noktada iki ülke arasındaki anlaşmaların hayata geçirildiğine ve bu alanda yol alındığına şahit oluyoruz” dedi.
İran’ın bu üst düzey diplomatı, bu ziyarette bazı bölgesel konuların ele alındığını ve bölge ülkelerinin iş birliği ile bölgede barış, istikrar ve kalkınmanın sağlanabileceği gerçeğinin öneminin vurgulandığını belirterek, şunları kaydetti “Umman Sultanı ve ayrıca diğer muhataplarım ile, bahsi geçen konular da dahil olmak üzere çeşitli konuları görüştük.” dedi.  Emir Abdullahiyan, yaptırımların kaldırılmasına yönelik müzakereler ve bu gezinin bu müzakerelerle bağlantısı ve Umman’ın bu konudaki rolüne ilişkin bir soruya da yanıt vererek, “Yaptırımların kaldırılmasına yönelik müzakerelerle ilgili olarak, Başmüzakerecimiz Bakıri geçen hafta bir görüşme yaptı. Ürdün’de Sayın Mora ile görüşme gerçekleşti. Ben de Ürdün’de Bağdat-2 zirvesinin oturum aralarında Sayın Borrell ile istişare ettim ve görüştüm, orada anlaşmalar yaptık ve istişareler ve görüş teatisi gerçekleşti.” dedi. 
Avrupa Birliği’nin doğal olarak müzakereleri ilerletmek için bir koordinatör olarak çabalarını sürdürdüğünü ifade eden Emir Abdullahiyan şöyle devam etti: “Umman da 2015 yılında anlaşmaya varılması için başından beri ana arabulucu oldu ve bu alandaki ciddi çabalarını geçmişte de sürdürdü. Bu çabaları devam etmektedir.”
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, “Ummanlı yetkililerle yaptığımız görüşmede müzakere için müzakere yapmadığımızı, aylarca süren müzakerelerin yürütüldüğünü ve uzatıldığını vurguladık. İran’ın anlaşma kapısını her zaman açık tutmayacağını da vurguladık. Bugün bu kapı açık ve başta Amerikalılar olmak üzere karşı taraflar ikiyüzlü olmayı bırakırsa ve Batılılar gerçekçi davranırsa, bu iş olur. Ancak bu kapı bugün açık yarın açık olmayabilir.” dedi. 
Emir Abdullahiyan, “Batılı tarafların ikiyüzlü davranışlardan uzaklaşmasını ve aylardır süren müzakerelerin tüm tarafların faydalanacağı şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum” dedi. 
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, “Görüşmemizde Umman Sultanı’na bu görüşme ve müzakerelerde istenilen sonucun elde edilmesi için gösterdiği çabalar ve aldığı tedbirlerden dolayı teşekkür ettik” diyerek bir kez daha şöyle vurguladı: “Umman Sultanı’nın iyi, güçlü ve istikrarlı bir sonuca ulaşmak için sahip olduğu ve sürdürmek istediği girişimi memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.