AsyaHaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Beşşar Esad’ı Suriye’nin meşru lideri olarak görmeye devam edeceklerini söyledi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. İki bakanın gündeminde, İran’ın 5+1 ülkeleri ile nükleer programı konusunda imzaladığı anlaşma, Suriye krizi ve IŞİD’le mücadele başlıkları vardı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye ile ilgili görüşlerinin değişmediğini, Beşşar Esad’ı hala ülkenin meşru lideri olarak gördüklerini söyledi.

Zarif, 5+1 ülkeleri (BMGK daimi üyeleri ve Almanya) ile imzaladıkları nükleer program anlaşması hakkında ise bunun Rusya’yla ilişkilerinin gelişmesine imkan sunacağından emin olduklarını kaydetti.

Zarif şunları söyledi: “Viyana’da imzalanan anlaşmanın ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişimine büyük etki yapacağından eminiz. Anlaşma, ekonomi ve savunma dahil birçok alandaki işbirliğimize olumlu katkı sunacak.”

Tahran’ın Moskova ile ilişkilerine büyük anlam atfettiğini kaydeden İranlı Bakan, “Rusya ile ortak çıkarlarımız var. İşbirliğimizin artması için gereke her adımı atacağız” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.