HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Bölgedeki diyalog eksikliği son bulmalı

İran Dışişleri Bakanı Zarif, BM Genel Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen Kalıcı Barış Toplantısı’nda bir konuşma gerçekleştirerek bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM Genel Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen Kalıcı Barış Toıplantısı’nda konuştu.

Zarif, bölgesel sorunlara işart ederek, “Bölgemizde birçok trajediye tanık olduk. Fars Körfezi’nin Üçüncü veya Dördüncü Savaşı’nın daha fazla aşırılığa yol açacağını tahmin etmiştik. Şimdiki durumda ise tek taraflı politikanın yerine yeni ilişkiler kurulmalı. Bölgede diyalog eksikliği olduğu kanaatindeyiz. Komşularımız özellikle Suudi Arabistan, varlığımızı bir tehdit olarak yansıtmaya çalışıyor. Tersine bölgesel diyalog için kurumsal bir temele sahibiz. Her şeyi içeren bir ortam yaratmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Zarif konuşmasına şöyle devam etti: Bölgesel sorunları çözmek için diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmeme gibi ilkeyi göz önünde bulundurduktan sonra güven artırıcı önlemlere başvurmalıyız. Bölgemiz daha kapsamlı bir değişime doğru ilerlemeyip büyük güçler bu süreçte yer almazsa, ABD, ne kadar silah satarsa satsın zarar görerek daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaktır.

Günümüz savaşlarında herkesin kaybedeceğini açıklayan Zarif, “Hegemonya dönemi çoktan geçti, ancak ABD Soğuk Savaş sonrası süreci devam ettirmeye çalışıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Zarif, “Güçlü bir bölgeye sahip olmak için, bölgede en üstün güç olmaya odaklanmamalıyız. Herhangi bir ülke bu amaca ulaşmak isterse bölgeyi yok etmeye yönelik adım atıyor demektir” açıklamalarında bulundu.

Suudi Arabistan hakkında Muhammed Cevad Zarif, “Bizi iç işlerine karışmakla suçluyorlar. Fakat Suudilerin iç meselelerimize karıştıklarına dair kantılarımız olduğuna rağmen Suudi Arabistan Veliaht Prensi (Muhammed bin Selman) gibi, çatışmaları bu ülkenin topraklarına taşıyacağımızı söylemedik.

İran Dışişleri Bakanı konuşmasını şu sözlerle tamamladı: İran halkının ekonomik beklentileri çok fazla. Trump hükümeti döneminde (uçak alımı için) OFAC tarafından hiçbir izin verilmedi. Washington nükleer anlaşmayı ihlal ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.