HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Coğrafi mesafe İran-Uruguay ilişkilerinin gelişmesine engel değildir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Coğrafi mesafenin İran, Uruguay ilişkilerinin gelişmesine engel olmadığını söyledi.

Uruguay’ın Başkenti Montevideo’de temaslarda bulunan Zarif, iki ülke ortak ticari oturumunda yaptığı açıklamada iki ülke ilişkilerinin 100 sene önceye dayandığını ve iki ülkenin Batı Asya ve Latin Amerika’da güvenilir ortaklar olduklarını söyledi.

Ortak ticaret oturumun iki ülkenin özel sektörleri vasıtası ile ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmek için siyasi iradesinin göstergesi olduğunu ifade eden Zarif, siyasi ve ticari açıdan iki ülkenin her zaman bir biri için iyi ve güvenilir ortaklar olduklarını söyledi.

İki ülkenin de ticaretin gelişmesi için daha çok adım atması gerektiğini ifade eden Zarif, İranlı firmaların ortak projeler ve yatırımlar çerçevesinde Uruguaylı firmalarla işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Zarif, İran petrol bakanlığının Uruguay petrol alım taleplerini incelemeye hazır olduğunu belirtti ve iki ülkenin Uruguay’ın ihtiyaç duyduğu sıvı gaz tesislerinin yapımında ortak yatırıma hazır olduğunu söyledi.

İki ülkenin 3. Taraflarla birlikte etkili ticari faaliyetlere sahip olabileceklerini ifade eden Zarif, iki ülkenin coğrafi konumunun çoklu ticari işbirliğine imkan sağladığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.