AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Hindistana Gitti

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, resmi ziyarette bulunduğu Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi, mevkidaşı Suşma Swaraj ve Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari ile görüştü.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Hindistan’a resmi ziyarette bulunan Zarif ile Modi arasındaki görüşmede iki ülke arasında Çabahar Limanı’nın geliştirilmesi için yapılan anlaşmanın gündeme geldiği belirtildi.

Açıklamada anlaşmanın Hindistan ve İran’ın yanı sıra Afganistan ve Orta Asya bölgesinin de yararına olacağı vurgulandı.

Modi, P5+1 ülkeleriyle yaptığı nükleer anlaşmadan dolayı İran yönetimini kutladı ve anlaşmanın Orta Doğu’da barış ve istikrara katkıda bulunmasını temenni etti.

HİNDİSTAN STRATEJİK ORTAĞIMIZ

Hindistan’ı “stratejik ortak” olarak gördüklerini belirten Zarif de Modi’yi İran’a davet etti.

Görüşmede, Afganistan ile Batı ve Güney Asya’daki son gelişmelerin yanı sıra petrol ve gaz, yatırımlar, gübre alışverişi ve altyapı sistemleri gibi konular da gündeme geldi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Swaraj, Zarif ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran’da tutuklu bulunan 9 Hintli denizcinin durumunu konuştuklarını belirtti. Swaraj, Zarif’ten denizcilere verilen 2,9 milyon dolarlık para cezasının iptal edilmesini ve serbest bırakılmalarını istediğini kaydetti.

Zarif, ziyareti kapsamında Hindistan Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari ile de bir araya geldi. İki bakan, Çabahar Limanı’nın geliştirilmesi için uygulanacak adımlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Gadkari, gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’ın entegre limanın geliştirilmesiyle ilgili iki teklifte bulunduğunu, başbakan ve dışişleri bakanıyla görüştükten sonra 10 gün içinde kararını İranlı yetkililere bildireceğini ifade etti.

İran’ın güneydoğu kıyısında yer alan Çabahar Limanı, Hindistan’ın Orta Asya’ya ulaşımında önemli bir proje olarak değerlendiriliyor. İran ve Hindistan arasında projeyle ilgili bir mutabakat zaptı imzalanmıştı. Çabahar Limanı, tamamlandığında Hindistan’dan denize kıyısı olmayan Afganistan’a doğrudan ulaşım sağlayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.