AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Terörizm bütün bölge için büyük bir tehlike

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tunus’a yaptığı ziyarette Tunus Başbakanı Habib Essid ile buluştu. Zarif bu görüşmede radikalizm ve terörizmin bütün bölgeyi tehlikeye soktuğunu dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran ile Tunus arasında işbirliği zemininin bulunduğuna işaret ederek “Biz Tunus’un bağımsız, mantıklı ve ılımlı siyasetini hoş karşılıyoruz. İki ülke arasındaki işbirliği alanları geniştir ve ekonomik ve kültürel ilişkiler hususunda daha çok çalışmalıyız” diye konuştu.

İran-Tunus direkt uçuş hattının açılması turzimi canlandırır

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Tunus Başbakanı ile turizm, enerji, çevre, tarım ve belediye yönetimi konularında fikir alışverişinde bulunarak “İran ile Tunus arasında direkt uçuş ve deniz seferlei hattının açılması, turizm sektöründeki ilişkilerin pekişmesine neden olabilir” dedi.

İran-Tunus Ortak İşbirliği Komisyonu son toplantısına işaret eden İran Dışişleri Bakanı Zarif “İran İslam Cumhuriyeti özellikle enerji, bankacılık, turizm ve elektrik konularında yapılan anlaşmaları uygulamaya kararlıdır” diye vurguladı.

Nükleer Anlaşma’ya da değinen Zarif “Bu anlaşma bütün bölge ve dünya için bir başarıdır ve Nükleer Müzakereler sorunların çözüm yolunun yaptırım yerine müzakere olduğunu ispat etti. Mehpehçilik, radikalizm ve şiddeti önlemek İslam dünyasının işbirliği temelini oluşturmalıdır çünkü radikalizm ile terörizm bütün bölgeye tehdittir” diye ekledi.

Habib Essid: Tunus, İran’la ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyor

Tunus Başbakanı Habib Essid de bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin Nükleer Müzakereler’deki başarılı politikasına değinerek Nükleer Anlaşma’nın uluslararası siyasi gelişmeler için büyük ve olumlu bir kazanç olduğunu söyledi.

İran’ın farklı teknolojilerdeki gelişme kaydetmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tunus Başbakanı Essid “İran ile Tunus’un yüksek düzeyli siyasi ilişkileri özellikle turizm, sanayi, tarım ve çevre alanlarına da genişleyebilir. Tunus, İran’la ekonomik ilişkileri pekiştirmeye hazır” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.