AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Güney Afrika ziyareti devam ediyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Başkent Pretoria’da Güney Afrikalı mevkidaşı Lindiwe Sisulu ile bir araya gelerek nükleer anlaşmayı konuştu.

Resmi bir ziyaret kapsamında Güney Afrika’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Güney Afrikalı mevkidaşı Lindiwe Sisulu ile bir araya geldi.

Başkent Pretoria’da gerçekleşen görüşmede, nükleer anlaşma başta olmak üzere karşılıklı ilişkilerin üzerinde duruldu.

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Lindiwe Sisulu bu görüşmede, ülkesinin İran ile yapılan nükleer anlaşmayı desteklediğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif’in bugün Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile de görüştü.

Afrika kıtasının ikinci en büyük ekonomisine sahip olan Güney Afrika, 2015’te nükleer anlaşma imzalandıktan sonra İran ile ilişkilerini geliştirmek için olumlu adımlar atmıştır.

Güney Afrika’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, geçen hafta Tahran’da düzenlenen İran ve 4+1 toplantısında Avrupalı tarafların Kapsamlı Ortak Eylem Planına(KOEP) bağlılıklarını bildirdiklerini fakat İran’a bir öneri paketi sunmadıklarını bildirdi.

Güney Afrika’yı ziyaret eden Zarif, yaptığı açıklamada, İran’ın KOEP’in ekonomik faydalarından yararlanması için henüz öneri paketi almadığını fakat Avrupa ülkeleri ile Rus ve Çinli uzmanların paket üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Geçen günlerde Çin’e yapılan ziyarette konunun incelendiğini ifade eden Zarif, herkesin İran’a KOEP’ten yararlanması için gerekli garantilerin verilmesi konusunun incelediğini söyledi.

Zamanın kısıtlı olduğunu vurgulayan Zarif, bu kısıtlı zamanda KOEP üyesi ülkeler ve diğer ülkelerle geniş istişarelerde bulunulduğunu söyledi.

Zarif, geçen hafta Hindistan’ı ziyaret ettiğini, kabine üyelerinin de farklı ülkelere ziyaretlerinin olacağını ve Güney Afrika’da da bu hususta temasları olacağını söyledi.

KOEP çerçevesinde müzakereler konusuna değinen Zarif, ‘’Müzakerelerin bir sonraki aşaması için görüşmeler devam ediyor, yakın zamanda bakanlar düzeyinde müzakereler olacaktır fakat ondan önce uzmanlar müzakereleri olabilir’’ dedi.

Güney Afrika’nın İran’ın ortaklarından olduğunu ifade eden Zarif, Güney Afrika’nın nükleer konuda her zaman İran’ın destekçisi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.