İslami Davet

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten Myanmar diplomasisi

5 Eylül 2017 15:02

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Malezya ve Endonezyalı mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği ayrı ayrı telefon bağlantısında, Myanmar’da yaşayan Müslümanların kötü durumunu görüştü.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Malezya ve Endonezyalı mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği ayrı ayrı telefon bağlantısında, Myanmar’da yaşayan Müslümanların kötü durumundan dolayı derin kaygılarını dile getirerek, İslam dünyasının bu ülkede uygulanan insanlık dışı şiddete son vermek için daha etkili ve pratik tavırların ortaya koymasını istedi.

Zarif sözü geçen temaslarda ayrıca İran’ın bu yönde uluslararası kuruluşlarla Müslüman ülkeler tarafından alınacak her türlü tavır ve girişime destek vereceğini de bildirdi.

Dışişleri Bakanı Zarif daha önce Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla da yaptığı telefon görüşmesinde Myanmar’da şiddete maruz kalan Arakanlı Müslümanların durumu üzerinde fikir alışverşinde bulunmuştu.

Yıllardır bu ülkenin Budist topluluğu tarafından azarlanarak ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan Myanmarlı Müslümanlar, evlerini yurtlarını bırakıp Bangladeş’e kaçmak zorunda kaldılar ancak bu ülke de sınırlarını açma konusunda onlara çeşitli engeller oluşturuyor.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten Myanmar diplomasisi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık