AfrikaHaberler

İran dışişleri bakanı: Zimbabve’yle ilişkilerimizde yeni bir aşama peşindeyiz

İran Dışişleri Bakanı Salihi, Zimbabve Cumhurbaşkanı Mugabe ile görüşmesinde “Ülkenizle ilişkilerimizde yeni bir aşama peşindeyiz” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’yle görüşmesinde yaptığı konuşmada, Mugabe’nin dış baskılar ve süper güçlerin haksız yaptırımları gibi meseleler dahil Zimbabve’nin bağımsızlığı uğruna verdiği mücadelelere değinerek, kendi ülkelerinin bağımsızlığı için mücadele veren liderleri takdirle andı.

Salihi daha sonra “İran’la Zimbabwe ortak ve birbirine yakın siyasi tavırlara sahipler. Buna göre bu iki ülke, fikir alışverişi ve işbirliğiyle dünya ilişkilerinde etkin rol oynıyabilecekler” dedi.

Konuşmasının devamında, iki ülkeyi sanayi, bilimsel, teknolojik, ticari ve ekonomik alanlarda birbirini tamamlıyan ülkeler olarak tanımlıyan Salihi ayrıca, Zimbabve ziyaretinin Tahran’la Harare arasında yeni bir aşamasının başlatılmasına vesile olması temennisinde olduğunu dile getirdi.

Zimbabve Cumhurbaşkanı Mugabe de yaptığı konuşmada, İran’ın başarılı ve örnek olabilecek son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı tebriklerin ifade ederek, İslami İran’ın muhtelif alanlarla ilgili değerli tecrübelerinden faydalanmak üzere Zimbabve’yle İran arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden büyük memnuniyet duyacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.