HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanı’nın Avrupalı yetkililerle istişare toplantısı

Dün Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Brüksel’e geldi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Brüksel’de ABD Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarıyla nükleer anlaşmanın uygulanış süreci ile ilgili son durumu ele alıyor.

Dışişleri Bakanı Zarif’e Uluslararası ve Hukuki İşler Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi eşlik ediyor.

İran Dışişleri Bakanı dün Moskova’da Rus mevkidaşı ile görüşmede ikili münasebetler, nükleer anlaşma ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Tahran ile Moskova arasında süregelen istişare görüşmeleri kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, başkent Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya gelip fikir alışverişinde bulundu.

Zarif bu görüşmede, İran ile Rusya’nın bölgede radikalizm ve terörizmle mücadelde alanında yapıcı bir rol oynadığına dikkati çekti.

Astana sürecinin başarılı bir şekilde devam ettiğini anlatan Zarif, şunları kaydetti: Soçi Zirvesi, Suriye krizine yönelik siyasi bir çözüm oluşturmak amacıyla atılan başarılı bir adımdı. Kanaatimce bu zirve, Birleşmiş Milletler’in Cenevre süreciyle birlikte Suriye’de kalıcı barışın sağlanmasına yardımcı olacak en önemli fırsattır.

Bakan Zarif, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın nükleer anlaşmaya olan bağlılığını defalarca teyit ettiğini kaydederek, “Ne yazık ki, anlaşmının başka bir üyesi (ABD) bugüne kadar yükümlülüklerini yerine getirmeden yıkıcı politikalarını sürdürmektedir” değerlendirmesini yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ayrıca ABD hariç diğer tarafların nükleer anlaşmanın muhafaza edilmesinden yana olduğunu ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moskova’da basın mensuplarına da yaptığı açıklamada, İran’da son zamanlarda yaşanan olaylara temasla, İran halkının hakkının peşinde olduğunu ve İran hükümeti ve yöneticilerinin de İran halkının başta seçim hakkı ve eleştiri hakkı olmak üzere onların haklarına riayet ettiğini gösterdiğini .

Zarif, Amerika’nın bölgedeki müttefiklerinden hiç birinin kendi halklarına bu hakları vermediğini ve Amerika’da ise temsilciler ve diğer birimlerin bu durum karşısında her hangi bir kaygıda da bulunmadıklarını söyledi.

İran dışişleri bakanı, İran’ın güvenlik, huzur ve iktisadi ilerleme ile yoluna devam ettiğini belirterek İran halkının aynı zamanda İslam nizamına bağlı kaldığını gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen İran konulu toplantıyı eleştiren Zarif, şöyle devam etti: ”Bu toplantının esasen yanlış bir adım olduğunu ve BMGK için de tehlike oluşturduğu kanaatindeyiz. ABD, her türlü baskısına rağmen toplantıda yalnız kaldı ve tüm taraflar nükleer anlaşmanın devam ettirilmesi gerektiğini savundular.”

Zarif, BMGK oturumundaki gelişmelerin dünyanın fikir birliği içinde olduğunu kanıtladığını belirterek, “Fakat bir yandan ABD bu küresel uzlaşmayı anlamalı ve politikalarını düzeltmeli. Diğer yandan da uluslararası toplum nükleer anlaşmayı destekliyorsa ABD’ye karşı durmalıdır. Biz bunları yapılacak görüşmelerde takip edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cuma günü nükleer anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı konusunda Bakan Zarif, “Trump’ın politikaları özelliklerinden birisi önceden tahmin edilemez olmasıdır, böylesi davranışla hiç kimsenin güvenmeyeceği bir noktaya ilerledi. Bana göre, şu anda Trump bizzat kendisi de kararının ne olduğunu bilmiyordur” şeklinde konuştu.

ABD Başbakanı Donald Trump yarın nükleer anlaşmanın uzatılıp, uzatılmaması ve yaptırımların askıya alınıp, alınmamasıyla ilgili kararını açıklayacak.

Amerikan basını, ABD Başkanı Trump’ın büyük ihtimalle nükleer anlaşmayı uzatacağını bildiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.