HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanının BERCAM ile ilgili net tutumu

İran, ancak Batı iyi niyet gösterip BERCAM nükleer anlaşmasına yükümlülüklerini yerine getirdiğinde Viyana görüşmelerine geri dönecek.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, Cuma günü Beyrut ziyaretinin sonunda düzenlediği basın toplantısında, BERCAM nükleer müzakerelerinde İran halkının çıkarlarının ve haklarının tam olarak güvence altına alınmasının çok önemli olduğunu belirtti. 

İran Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan, Viyana görüşmelerine dönüleceğini belirterek, “Müzakerelerde zaman kaybetmeyeceğiz. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer taraftan, Amerikalıların taahhütlerine tam olarak geri dönmek için güçlü bir niyetleri olduğuna dair sinyaller almamız bizim için önemlidir”dedi.

BERCAM nükleer anlaşması 2018’de Donald Trump tarafından rafa kaldırıldı, ancak Amerikalı yetkililer, Joe Biden Beyaz Saray’a yerleştikten sonra BERCAM anlaşmasına dönmeye hazır olduklarını söyleyip durdular. Ancak bu iddialar sadece sözde kaldı ve pratikte önemli bir adım bile atılmadı. 

İran Dışişleri Bakanı’nın sözleri ile değinmek istediği nokta tam da bu mevzudur. Emirabdullahiyan, “Amerikalıların davranışlarını bir kriter olarak belirliyoruz ve Amerikalıların davranışları taahhütlerine ve üç Avrupa ülkesine tam bir dönüşe dayanıyorsa, Viyana görüşmeleri konusunda iyimser olunabilir.” açıklamasında da bulundu. 

 İran’ın müzakere masasına dönmesi geçmişin mantığına ve tecrübesine dayanıyor. BERCAM nükleer anlaşması ile ilgili gerçek şu ki İran yükümlülüklerini yerine getirdi, ancak üç Avrupa ülkesi ve Amerika yükümlülüklerini yerine getirmedi.

Bir anlaşmada, iki taraf da taahhütlerini yerine getirmeli. Ancak mevcut durumda Batılı taraflar, İran’ın müzakere masasına geri dönmemesi durumunda fırsatın kaybolacağını söyleyip,  psikolojik bir algı savaş yürütüyor ve Amerika’nın nihai kararı vereceğini belirtiyorlar. 

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, bu konuda daha önce, “Amerika’nın sözlü ya da kağıt üzerinde değil, pratikte tüm yaptırımları kaldırması ve bu yaptırımların kaldırılmasının doğrulanması halinde İran taahhütlerine geri dönecektir.”diye buyurmuşlardı.

Trump, İran’a 800’den fazla tek taraflı ve yasadışı yaptırım uyguladı. Trump döneminde izlenen aynı politika devam ediyor ve bu nedenle  de İran, yaptırımların etkin bir şekilde kaldırılmasını sağlamanın bir yolunu arıyor. BERCAM anlaşmasına göre, Amerika tarafından yaptırımların sadece kağıt üzerinde değil, pratikte kaldırılması, İran’ın azaltmış olduğu yükümlülüklerine  geri dönmesine yol açacaktır.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, Rusya’ya yaptığı son ziyarette de, müzakerelerin son sekiz yılın yolunda gitmesi ve müzakerelerin müzakereler için olması halinde, İran İslam Cumhuriyeti’nin kesinlikle uygun kararı vereceğini söyledi. 

İran Dışişleri Bakanı’nın Viyana’daki müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin açıklamalarının iki önemli yönü de var. Birincisi, mevcut durumda Amerika’nın BERCAM nükleer anlaşmasına  dönme kararlılığı konusunda birçok şüphenin olmasıdır. Bu alanda en önemli ikinci husus, İran’ın müzakerelerdeki hedeflerini açıkça belirtmesidir. İran’ın diplomasi kolu, müzakerelere açık ve amaçlı bir başlangıcın,  belirsiz, olgunlaşmamış ve sonuçsuz bir başlangıçtan daha iyi olduğuna inanıyor.

Bu açık tutumlar, Tahran’ın BERCAM’a yönelik stratejisinin tamamen şeffaf olduğunu ve İran’ın BERCAM’a geri dönmesinin diğer tarafların iradesine ve iyi niyetine bağlı olduğunu gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.