HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanlığı Irak’ta düzenlenen terörist saldırıları kınadı

İran dışişleri bakanlığı Irak’ta düzenlenen terörist saldırıları kınadı.

Irak’ın değişik yerlerinde yaşanan şiddet olaylarında 100’den fazla insan ölürken 235 kişinin de yaralandığı bildirildi.

İran dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiride, Irak’ta söz konusu saldırılarda hayatını kaybedenlerin aileleriyle acılarını paylaştığını bildirerek bu saldırıların hedefinin Irak’ın bağımsızlığı ve güvenliği tehdit etmek olduğunu kaydetti.

Bildiride, İran İslam Cumhuriyeti’nin, Irak’ta barış ve güvenliğin sağlanmasında Irak hükümetine her türlü işbirliği yapacağına vurgu yapıldı.

Kerkük Polis Müdürü Yardımcısı Korgeneral Turhan Abdurrahman, Kerkük şehrinde bu sabah bomba yüklü 4 araç ve yere yerleştirilen 2 bombayla düzenlenen saldırılarda 6 kişinin öldüğünü ve 20 kişinin yaralandığını söyledi.

Patlamalar, Bağdat’ın 35 kilometre kuzeyindeki Taci ilçesinde, Bağdat’ın doğusundaki Sadr semtinde, Diyale iline bağlı Beni Sad, Celavla ve Mikdadiye ilçelerinde, Salahaddin iline bağlı Türkmen olan Tuzhurmatu ilçesinde, Musul’da polis biriminin yanında ve askeri devriye güzergahında meydana geldi.

Iraklı kaynaklar, söz konusu saldırılardan Amerika başta olmak üzere batılı ülkelerle Arabistan gibi bazı bölge ülkelerini sorumlu tutuyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.