HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Haftalık basın toplantısı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Behram Kasımi” İran ile ABD’nin nükleer anlaşma haricinde bazı konular hakkında müzakere yaptıklarına dair çıkan haberlerin yanlış olduğunu belirtti. Nükleer anlaşma haricinde ABD ile müzakerenin gündemde olmadığını kaydetti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında, Viyana’da düzenlenen Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP ortak komisyon toplantısında İran ve ABD heyetlerinin müzakereleri ile ilgili olarak, ‘’Bu toplantıda İran heyetinin diğer heyetlerle baş başa müzakereleri KOEP ile ilgilidir’’ dedi.

Kasımi, ‘’ABD ile KOEP harici müzakere yapılmama politikası devam ediyor, ABD eski yönetimi ile onlar tarafından insani nedenlerle ABD’de tutuklu bulunan bazı İranlı tutuklularla ilgili görüşmeler oldu ve olumlu sonuçlar da elde edildi’’ dedi.

Dışişleri Sözcüsü ‘’Bu dönemde ABD tarafı İran’da bazı tutuklularla ilgili konuyu gündeme getirdiler. Bizim ABD ile müzakerelerimiz KOEP çerçevesindedir ve bunun harici bir gündemimiz yoktur’’ ifadesini kullandı.

Kasımi Viyana’da düzenlenen ortak komisyon toplantısı ile ilgili olarak, ‘’Komisyonda İran’ın KOEP’e bağlılığı takdir edildi ve İran’da ABD yeni Cumhurbaşkanının sarf ettiği sözlerin KOEP’e olumsuz etkilerini dile getirdi’’ diye açıklamada bulundu.

Komisyon tarafından yayınlanan bildiriye değinen Kasımi, ‘’Bildirinin herkes tarafından dikkate alınması gereken ciddi bir bildiridir ve ABD de bu bildiri çerçevesinde taahhütlerini yerine getirmeli. Bildiride herkes tek ağızdan KOEP’in devam edip ilerlemesini söyledi’’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü haftalık basın toplantısının devamında teröristler için diplomasi konusunun gündeme getirilmesinin doğu olmadığını belirterek, teröristler için insanların canının bir değeri olmadığını vurguladı.

Sözcü sözlerinin başka bir bölümünde Farsça yayın yapan uydu kanalı GEM TV müdürünün Türkiye’de öldürülmesiyle ilgili bir soru üzerine, diplomatik kanaldan İran vatandaşı için yaşanan olayın takipçisi olduklarını, Türkiye yönetiminden bu bağlamdaki soruşturma sonuçlarını acilen kendilerini bildirmelerini istediklerini vurguladı.

Kasımi, Türkiye yönetiminden daha fazla bilgilendirmelerini beklediklerini, İran’ın Ankara Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı’nın konunun takipçisi olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.