ArabistanHaberlerİranOrtadoğuYemen

İran dışişleri bakanlığı Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’e saldırılarını kınadı

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, son günlerde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri uçaklarının Yemen’in değişik yerlerinde sivil halka yönelik cinayetlerini kınadı.

Behram Kasımi, sözkonusu cinayetlerdeki sivillerin aileleriyle dert ortaklığı içinde olduklarını belirterek, ”sivil bölgelere yönelik bombardımanların artması, mütecavizlerin Yemen’e yönelik saldırıda hedeflerine ulaşamamalarının ve başarısızlıklarının açık göstergesidir’ dedi.

Kasımi, Yemen’de sivil bölgelere saldırılar ve onlara yönelik uluslararası insani yardımların ulaştırılmasının önlenmesinin insanlık dışı olduğunu belirterek, ”Yemen buhranında etkili ülkelerden ve BM’den, saldırıların durdurulması için daha fazla çaba göstermelerini istiyoruz ve başta kadın ve çocuklar olmak üzere sivillerin can güvenliklerinin korunması için gerekli önlemleri almalarını ümit ediyoruz’ dedi.

Pazartesi gecesi Suudi rejimi savaş uçaklarının Yemen’in başkenti Sana’da yer alan Umran bölgesinin yerleşim yerlerine düzenledikleri saldırıda çoğusu kadın ve çocuklardan oluşan 24 sivil öldü ve yaralandı.

Daha önce de Suudi rejimi savaş uçaklarının el’Hodeyde eyaletinde Yemenli mültecileri taşıyan bir otobüse düzenledikleri saldırıda da en az 20 kişi ölmüş ve yaralanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.