HaberlerAmerikaDünyaİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin Suriye halkına yönelik saldırısına kınama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD Ordusu’nun Suriye halkı ve altyapısına yönelik saldırısını Suriye’nin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak nitelendirerek, bu saldırıyı şiddetle kınadı.

Kenani bu sabah saatlerinde ABD Ordusu’nun Suriye halkı ve altyapısına yönelik saldırısını Suriye’nin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak nitelendirerek, bu saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.

ABD Ordusu’nun Suriye halkına yönelik bu yeni tecavüzünü işgalcilik karşıtı mücadele eden halk gruplarına karşı bir terör eylemi olarak tanımlayan Kenani, bu grupların İran’la bağlantılı olduğu iddiasını yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasını şöyle sürdürdü:

”Amerikan askerlerinin Suriye topraklarının bir bölümünde kalmaya devam etmesi, uluslararası kurallarla Suriye’nin milli egemenliğinin ihlali anlamına gelmekte ve işgalcilik sayılmaktadır. Bu nedenle bu ülke derhal Suriye’yi terketmeli ve Suriye’nin petrol kaynakları ile tahıl ürünülerini yağmalamaya son vermelidir.

Terörle mücadele iddiası sırf işgalciliğin sürdürülmesi adına bir bahanedir. Amerikan yetkililerin IŞİD’ın ABD tarafından oluşturulmasına yönelik itirafı, halen bölge halkı ve kamuoyunn hafızalarından silinmiş değildir”.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.