HaberlerİranOrtadoğu

İran dışişleri bakanlığından Hollanda’ya tepki

İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İranlı iki diplomatın Hollanda’dan ihraç edilmesinin dostane ve yapıcı olmadığını söyledi.

Hollanda istihbarat servisi (AIVD) cuma günü Amsterdam’da İran büyükelçiliği personelinden ikisinin ihraç edildiğini bildirmişti.

Kasımi yaptığı açıklamada, ‘’Olayın gerçekleşmesi sonrası İran Dışişleri Bakan Yardımcısı derhal Hollanda’nın Tahran Büyükelçisini davet ederek İran’ın itirazını iletmiştir’’ dedi.

Kasımi, ‘’İran, tüm ülkelerle karşılıklı saygı ve iyi niyet çerçevesinde ilişkilerini korumak ve geliştirmek istemektedir. İran aynı zamanda terörist eylemlerin kurbanı bir ülke olarak tüm dünya ülkelerinin terörizmle mücadelesine vurgu yapmaktadır’’ dedi.

Hollanda hükümetinin mantıksız ve kanuni temelden yoksun uygulamasını mahkum eden Kasımi, ‘’Bizim beklentimiz bu ülkenin başkalarını itham etmeden interpol tarafından bültenlerle aranan terörist unsurların tutuklanması ve yargılanması konusunda eyleme geçmesidir. Biz o ülkenin, eli İran halkının kanına bulanmış halkın münafıklarına iltica hakkı vermemesini bekliyoruz’’ dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, ”daha önce de Hollanda devletinin temsilcisine bildirildiği gibi İran İslam Cumhuriyeti’nin bu duruma karşı misilleme hakkını saklı tutacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.