HaberlerİranOrtadoğu

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan Kaza Geçiren Petrol Tankeriyle İlgili Açıklama

İran Dışişleri Bakanı Parlamento ve Konsolosluk İşleri Yardımcısı Hasan Kaşkavi, İranlı bir petrol tankerinin kaza geçirdiğini açıklayarak Tahran’ın Çin’deki Büyükelçisi’yle bu konuda fikir alışverişinde bulunduğunu bildirip şöyle dedi: Olayın Çin’in Şanghay kentinin 160 mil uzaklığında meydana geldiğinden dolayı ülkemizin bu kentte bulunan konsolusluğuyla da irtibata geçtik.

Dışişleri Bakanlığı’nın bu olayla ilgili detaylı bilgiler paylaşabilmesi için güvenilir kaynaklardan bilgi edinmesi gerektiğini belirten Kaşkavi, “İran’ın Çin Büyükelçiliği ile Şanghay Konsolosluğu, Çinli yetkililerle yakın temsalar kurarak kaza ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmaya çalışıyorlar” ifadelerinde bulundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı sözlerine şunları da ekledi: Sözü geçen gemi, sıvılaştırılmış petrol ile petrokimya ürünleri taşıyordu. Bu geminin murettebatının 30’u İranlı iken birkaç Bangladeş vatandaşının da aralarında bulunduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Çin Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dün yerel saatle 20.00 sularında ülkenin doğusundaki Yangzı Nehri açıklarında İran’a ait Sanchi adlı bir Panama bandıralı tanker gemisi, Cf Crystal isimli Hong Kong yük gemisi ile çarpıştı.

Sputnik’in haberine göre de kaza sonrası Hong Kong kayıtlı gemideki 21 Çinli mürettebat kurtarılırken tankerde çıkan yangın sonucu 32 mürettebata ulaşılamadığı bildirildi.

Ayrıca 32 mürettebatın 30’unun İran, 2’sinin de Bangladeş uyruklu olduğu belirtildi.

Tankerden denize petrol sızdığı ve yangının bu sabah da sürdüğü belirtildi.

Çin’den kaza mahalline arama kurtarma ve temizleme gemilerini gönderilirken, Çin Deniz Arama ve Kurtarma Merkezi ile koordinasyon çerçevesinde, Güney Kore’den de aramaya destek amaçlı bir sahil güvenlik gemisi ve bir uçağın gönderildiği kaydedildi.

Kazanın sebebi ise henüz belirlenmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.