HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran: Doha konferansı Suriye’deki şiddeti tırmandıracaktır

İran Dışişleri bakanlığı resmi Sözcüsü Abbas İrakci; ‘Doha konferansı’ gibi son olarak düzenlenen bir dizi toplantılar ve bu toplantılarda alınan kararların Suriye’de şiddeti tırmandıracağını ve krizin çözümüne ilişkin düzenlenecek Cenevre II konferansını aksatacağını belirtti.

İrakci dün İran Dışişleri Bakanlığında düzenlediği haftalık basın toplantısında; ‘Suriye’deki krize barışçıl siyasi çözüm istediklerini’ iddia eden taraflardan, Suriye’deki tekfirci terör gruplarını silahlandırmamalarını talep etti.

Doha Konferansında bir dizi gizli kararlar alındığı ve anlaşmaların yapıldığına dikkat çeken Arakci; bu kararlar ve anlaşmalar doğrultusunda Suriye ve komşu ülkelerde kimi şahsiyetlere karşı suikast eylemlerinin tırmandırılacağını, gerginlik bölgesinin de genişletileceğini açıkladı.

‘Suriye muhalefetinin’ kendi arasında henüz anlaşmaması nedeniyle Cenevre II Konferansının aksatıldığını ve Suriye halkının idaallerinin tekerine çomak sokulduğunu kaydeden İrakci; ülkesinin davet edilmesi halinde konferansa katılacağını ekledi.

İrakci; Suriye’de Ulusal Diyalog Çabalarını İzleme Komisyonunun Tahranı ziyaret ettiğini ve üst düzey yetkililerle önemli temaslarda bulunduğunu açıkladı.

Ramazan ayı süresince Suriye’de şiddet eylemlerinin durdurulması önerileri çerçevesinde Arakci; daha önceki yıllarda da böyle önerilerin yapıldığını fakat silahlı grupların buna bağlı kalmadıklarının tespit edildiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.