HaberlerİranOrtadoğu

İran donanması yabancı gemileri denetleyebilir

İran İslam cumhuriyeti ordusu deniz kuvvetleri komutanı, İslami Şura Meclisinin onaylaması durumunda İran’ın ticari gemilerinin denetleneceği yolundaki muhtemel tehditlere karşı misillemede bulunulacağını bildirdi.

İran İslam cumhuriyeti ordusu Deniz kuvvetleri komutanı general Habibullah Sayyari, özellikle serbest sular ve Hint okyanusunda İran sınırlarının korunmasında İran deniz kuvvetlerinin stratejisini vurgulayarak, İslami Şura Meclisinin tasvip etmesi durumunda İran gemilerinin muhtemel kontrole tabi tutulması karşısında misillemede bulunulacağını bildirdi.

Bu habere göre İslami Şura Meclisi ulusal güvenlik ve dış siyaset komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi dün bu komisyonun üyeleriyle birlikte İran İslam Cumhuriyeti Deniz kuvvetleri Komutanını ziyaret ettiler.

Brucerdi bu görüşmede Fars Körfezi ve Umman denizinde yabancı güçlerin varlığının İran açısından kabul edilemez olduğunu ve yabancı güçlerin bölgedeki varlığı sonucu İran İslam Cumhuriyetinin iktidarının zayıflatılmaması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.