HaberlerİranOrtadoğu

İran dünya yönetimine katılmaya hazır

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “Bizim iki önemli görevimiz var. Birincisi, İslami İran’ı kalkındırmak, ikincisi de, dünya yönetimine katılmaya hazır olmak” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün İsfahan gezisi kapsamında bu kentin elit grubundan bazılarını ziyaret ederken yaptığı konuşmada, İran’ın dünya yönetimine ciddi bir şekilde katılması gerektiğinin altını çizerken “400 yıldan beri dünyaya musallat olan emperyalistlerin önceki istilalarını tekrar bize dayatmalarına müsaade etmemeliyiz” diye ilave etti.

Ahmedinejad daha sonra, İslami İran’ı emperyalistlerden daha üstün bir noktada tutan ve bu ülke halkına dünya yönetimine katılma fırsatını sağlayan faktörün İslami kültür faktörü olduğunu vurgularken “Biz, dünya ekonomisi ve siyasetinin düzeltilmesi çabasına katılmak istiyoruz. Fakat zamanımız kısıtlı. Ancak bu alanlarda bize faydalı ve etkin olma imkânını sağlayan o esas faktör, bu ülkede derin köklere sahip olan bu kültürümüzdür” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ayrıca, İsfahan kentinin kültürel yönünün ağır bastığının altını çizerek “Bugün dünyanın neresinde İsfahan kentinin adı geçtiğinde hemen bu kentin sahip olduğu tarihi-kültürel özellikleri akla geliyor” dedi.

Konuşmasının ardından kendisine ev sahipliği yapan İsfahan halkıyla sohbet eden Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad, İsfahan Dini Azınlıklar Temsilcisinin bir sorusu üzerine şöyle dedi: “İsfahan Dini Azınlıklar Temsilcisi, yan yana iyi ilişkiler içerisinde yaşam terimi birbirleriyle tarihi ihtilafları olanlar için geçerlidir, ancak biz burada tek bir aile anlayışıyla yaşıyoruz ve birçok düşünce prensiplerinde uyum içerisindeyiz diyor. Bu çok güzel ve doğru bir tespittir. Ben de onunla aynı fikirdeyim”.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.