HaberlerİranOrtadoğu

İran dünyada adaletin sağlanmasını istiyor

İran İslami şura meclisi başkan yardımcısı dün Moskova’da uluslararası Parlimentarism oturumunda yaptığı konuşmada, dünya çapında adaletin sağlanması için parlamenter çalışma grubunun kurulmasını istedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Ali Mutahhari boş ve gerçek dışı bahanelerle uluslararası anlaşmaların ayaklar altına alınmasının dünya güvenliğinde kargaşaya sebep olduğuna işaretle, çelişkili standartlar ve çıkarcı davranışların çeşitli konulara ve düzeylerdeki ilişkileri yoğun bir şekilde gölgelediğini söyledi.
İslami şura meclis başkan yardımcısı uluslararası ilişkilerde ve dünya yapısında adaletsizliğin egemen olduğu, bir grubun savunmada ve bir grubun kendi sultalarını ve güçlerini koruyarak yaymaya çalışmak için sürekli saldırı konumunda olduğu müddetçe milletler ve hükümetlerin çıkarlarının asla örtüşmeyeceğini söyledi.
Mutahhari Amerika’nın uluslararası Bercam nükleer anlaşmasından tek yanlı çıkışının dünyadaki adaletsizliklerden olduğuna da değinerek, UAEA’nın defalarca İran’ın uluslararası sorumluluklarına bağlı olduğunu onayladığı halde Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekildiğini belirtti.
Mutahhari bu durumda dünya parlamentolarının bu adaletsizlikler ve anlaşmaların ihlal edilmesine itiraz etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2023 (6) içerik yüklenmiştir.