BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran dünyada gaz santrali yapabilen sekizinci ülkedir

İran İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yardımcısı Hamid Çitçiyan, dünyada gaz santralini inşa eden sekiz ülkeden birinin İran olduğunu vurgulayarak, gaz santrallerinin projesi, yapımı, monte edilmesi ve açılması bakımından şu anda ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin gibi ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Çitçiyan “20 yıl öncesine kadar İran’da bu santrallerin projesi, yapımı, monte edilmesi ve açılması yabancı müteahhitler ve danışmanlar tarafından yapılıyordu. İranlı sanayiciler ve mühendisler ülkede santral birimleri inşa etmenin yanında Umman, Irak, Suriye ve diğer birçok ülkede santral yapımıyla uğraşıyor. İran elektrik üretim kapasitesi açısından da dünyada 18’inci sırada yer alıyor” dedi.

İran’ın baraj sanayisinde de büyük ilerlemeler kayıt ettiğini vurgulayan Çitçiyan “şu anda ülkede 150 baraj inşa halindedir. İran kurak bir bölgede yer aldığı ve su kaynakları da sınırlı olduğu için İranlı sanayiciler su alanında birçok baraj inşa ederek mevcut su kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasına çalışıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.