HaberlerİranOrtadoğu

İran dünyanın 160 ülkesi ile ticaret yapıyor

BM güvenlik konseyi Amerika’nın baskısıyla İran aleyhinde yeni yaptırım kararnamesi çıkaradursun, İran son iki ayda dünyanın 160 ülkesiyle toplam 12 milyarlık dolar petrol dışı ticaret gerçekleştirdi.

Amerika yönetimi İran İslam cumhuriyetine karşı yeni yaptırım kararnameleri çıkarmak için çırpınırken, Tahran yönetimi sadece bu yılın ilk iki ayında dünyanın 120 ülkesinden 8 milyar dolar ithalatın yanı sıra 140 ülkeye de petrol dışı 4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Bu rakamlar İran İslam cumhuriyetinin bu yılın ilk iki ayında dünyanın toplam 160 ülkesi ile petrol dışı 12 milyar dolar ticaret gerçekleştirdiğini yansıtıyor.

Buna göre Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Almanya, Güney Kore, Türkiye, İsviçre, Japonya, Fransa, İtalya ve İngiltere, bu süre zarfında İran İslam cumhuriyetine ihracat yapan ülkelerin başında yer alırken, Çin, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan, Hindistan, Tayvan, Güney Kore, Belçika, Türkiye ve Pakistan da İran ürünlerini satın alan ülkeler arasında ilk on sırayı paylaştılar.

BM güvenlik konseyi geçen Çarşamba günü Amerika’nın baskıları altında İran aleyhinde yeni yaptırım kararnamesi çıkaradursun, uzmanlar çağdaş dünyada ve ülkelerin karşılıklı geniş ilişkileri ve iletişimleri sayesinde bu tür yaptırımların ticaret sektörünü etkileyemeyeceğini ve bu yaptırımların da geçmişteki benzerleri gibi bozguna uğrayacağını vurguluyor.

Yaptırım kararları kararnamesinin imzası kurumadan, başta uluslararası ABD şirketleri gelmek üzere çoğu Avrupa ülkelerinin, İran’la ticareti sürdürebilmek için adeta birbiriyle yarışması ve bunu yaparken diğer rakiplerini safdışı bırakabilmek için olmadık oyunlara başvurması, ABD-İsrail ikilisinin düşmanca politikalarının artık iflas ettiğini ve büyük döviz rezervine sahip olan İran’ın dünya çapındaki gücünün farkında olan “kriz vurgunu dev şirketler” in ABD’nin kaprislerine kapılmaya niyetli olmadıklarını net bir şekilde ortaya koymakta.
İşin ilginç tarafı ise, bu dev şirketlerin çoğunun, başka ülkelerin adını taşısa da aslında ABD şirketleri olması ve İran’ın bütün taleplerine olumlu cevaplar vermeya hazır olduklarını ilan etmesi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.