HaberlerİranOrtadoğu

İran dünyanın değişik noktalarında rafineri hissesi satın alacak

İran Petrol Bakan Yardımcısı, İran’ın Brezilya, Hindistan ve İspanya ile yeni petrol rafinerilerinin satın alınması için müzakereler yaptığını söyledi.

İran Petrol Bakan Yardımcısı Abbas Kazemi, İran’ın yaptırımlar sonrası dönemdeki petrolle ilgili planlarına ilişkin “Yaptırımların kalkmasının ardından dünyanın birçok ülkesindeki rafinerilerin hisselerini satın almaya çalışacağız” diye ifade etti.

Yeni rafineriler satın almak için Brezilya, Hindistan ve İspanya ile görüşmelerin sürdüğünü açıklayan Kazemi, İran’ın yaptırımlardan sonraki petrol politikalarından birinin petrol dağıtımı güvenliğinin sağlanması için rafinerilere sahip olmak olduğunu dile getirdi.

Şimdiye kadar dünyanın bazı rafinerilerinin hissesini almak için müzakereler gerçekleştirdiklerini ifade eden Kazemi, “Söz konusu müzakereler İran Petrol Milli Şirketi ile rafineri sahipleri arasında yapılmış ve yaptırımların kalkması ile bazı rafinerilerin satın alma işinin gerçekleşeceğini umuyoruz” diye konuştu.

Hindistan’ın Essar rafinerisi ile görüşmelerinin olduğunu aktaran Kazemi, bu görüşmelerde söz konusu rafinerinin geliştirilmesi için İran’ın planlarının olduğunun ele alındığını belirtti.

Kazemi yaptırımların kalkmasının ardından İran’ın petrol sanayinde yatırım fırsatlarından birinin petrol ürünlerinin kalitesinin artırılmasına dönük planlar olduğunu vurguladı.

Bazı Güney Kore ve Japonya şirketleri ile Bender Abbas ve İsfahan rafinerilerinin verimliliğini geliştirmek için müzakereler yürüttüklerine de işaret eden Kazemi “Bu müzakerelere esasen söz konusu rafinerilerde yabancı yatırım yapılacak” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (63) içerik yüklenmiştir.