HaberlerİranOrtadoğu

İran, dünyanın en büyük askeri güçlerinden biri

Korsan İsrail’de yayınlanan bir gazetede kaleme aldığı makalede Tel aviv’in İran’a muhtemel saldırısındaki zafiyetlerini ele alan siyonist uzman Runin İshak, İran’ın, dünyanın en büyük askeri güçlerinden biri olduğunu belirtti.

İşgal altındaki Filistin topraklarında Batı El-Celil üniversitesi Ortadoğu bilgi merkezi başkanlığını yürüten siyonist uzman Runin İshak, korsan İsrail’in İran’a yönelik muhtemel saldırısının boyutlarını değerlendirdi.

Söz konusu siyonist uzman yazısının başında İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın kutsal savunma haftasında yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak dünyada hiç kimsenin İran’a saldırmaya gücü yetmeyeceğini belirtti.

Siyonist uzman İran’a yapılacak saldırının detaylarının gizli olacağını, ancak her halükarda Tel aviv’in İran’a saldırmak için üstün askeri güç, casusluk bilgileri ve güdümlü bombalar olmak üzere üç şeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Bu üç etkenin korsan İsrail’in elinde olup olmadığına kuşku gözü ile bakan siyonist uzman ayrıca söz konusu muhtemel saldırının sonuçlarına karşı koymak için de hazırlıklı olmak gerektiğini, İran’ın bu saldırıya tepkisinin “ani” olacağını ve hemen İsrail’e doğru füzelerini fırlatmaya başlayacağını hatırlattı.

Siyonist uzman ayrıca İran’a saldırı durumunda korsan İsrail’e karşı mücadele alanının da genişleyeceğini, en azından Hamas ve Hizbullah gibi güçlerin füzelerini İsrail’e doğru fırlatmaya başlayacağını, öte yandan İran da bu saldırıdan hemen sonra korsan İsrail’in batıdaki çıkarlarını hedef alacağını ifade etti.

Hürmüz boğazının kapatılması ve batılı ülkelere petrol sevkiyatının aksaması, son iki yılda İranlı liderlerin gündeminde olduğunu hatırlatan siyonist uzman, belki Amerika Hürmüz boğazının kapatılmasını engelleyebilir ,lakin petrol fiyatları yükselecektir, ifadesini kullandı.

Siyonist uzman bu saldırının korsan İsrail’i dünyada inzivaya iteceği uyarısında bulunarak saldırının küresel tepki ile karşılaşacağını, siyasi açıdan İran’ın haklı konuma geçeceğini ve BMT ülkelerinin İran’dan yana tavır sergileyeceklerini de ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (50) içerik yüklenmiştir.