HaberlerİranOrtadoğu

İran Eğitim Bakanı, Türkiye temaslarını sürdürüyor

Türkiye’de bulunan İran İslam Cumhuriyeti Eğitim ve Öğretim Bakanı Hamid Rıza Hacı Babayi Ankara’da Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Basından Sorumlusu Devlet Bakanı Bülent Arınç ile bir araya geldi.

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun davetlisi olarak bu ülkeye giden Babayi ve beraberindeki heyet, ziyaretin ikinci gününde üst düzey yetkililerle görüşmeleri çerçevesinde Başbakanlıkta Bülent Arınç ile görüştü.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Behmen Hüseyinpur’un da hazır bulunduğu görüşmede Babayi, Çubukçu ve Yusuf Ziya Özcan ile gerçekleştirdiği müzakerelerinin olumlu ve yapıcı geçtiğini vurgulayarak “iki ülkenin eğitim ve öğretim bakanlıkları bir iş birliği protokolü de imzaladılar. Bu anlaşmanın da iki ülke arasında yeni iş birliği sayfasını açmasını umuyoruz. İran ve Türkiye, yeni dönemde ekonomi ve ticari iş birliğini geliştirmek için önemli belgeler imzaladılar. Bu da iki ülke iş birliğini geliştiğini gösteriyor. Dün iki bakanlık arasında imzalanan protokolle dostane ilişkilerde yeni bir sayfa açmasını umuyoruz” dedi.

Babayi, siyasi ve ekonomi meselelerin genellikle ülkeler arasında görüşüldüğünü ancak bu ilişkilerin ve bağların eğitim ve öğretim güçlü düğümü da buna atıldığında derinleşeceğini, bu ziyaretin bu konuda önemli adımlar atılması için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

Babayi ayrıca Ankara hükûmetinin iki ülke öğrencileri arasında spor müsabakalarının yapılması projesini desteklemesini isteyerek “buna önem vermek gerekir ve bunun gerçekleşmesi için de gerekli koordinasyonlar yapılmalı” dedi.

Türkiye’nin İran’ın barışçıl nükleer programı, Filistin halkının savunması ve Siyonist rejimin Gazze halkına yönelik cinayetleri konusundaki bağımsız tutumunu takdirle karşılayan Babayi “bu tutum İslam toplumlarında ve bağımsız ülkelerde Türkiye’nin sempatisini arttırdı” dedi.

Arınç da İran ve Türkiye’nin tarihe dayalı dostlukları olduğunu ve bu dostluğun tüm alanlarda hızla ilerlediğini görmekten mutlu olduğunu belirtti.

Türk meclisindeki başkanlığı döneminde iki ülke meclisleri arasındaki iş birliği temelinin atıldığına işaret eden Bülent Arınç “TBMM’de İran-Türkiye Parlamento Dostluk Grubu’nun üye sayısı 300. Bu da İran ile ciddi iş birliği için meclisin güçlü iradesini gösteriyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.