HaberlerOrtadoğu

İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Yardımcısı: İran’daki Afganlıların yarısı Okur-Yazardırlar

İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Yardımcısı ve İran Öğretim Seferberliği Kurumu Başkanı, şimdiye kadar İran’daki Afganlı göçmenlerden yarıdan çoğunun mevcut eğitim destekli programlar dahilinde okuma yazma öğrendiklerini bildirdi.

Dün İran’ın merkezinde yer alan Yezd ilinde eğitimden yoksun olan Afganlı çocukların eğitim ve öğretim projesinin açılış töreninde konuşan İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Yardımcısı ve İran Öğretim Seferberliği Kurumu Başkanı Ali Bagerzade, İran’da halı hazırda 3 milyon Afganlı göçmen’in bulunduğunu ve Afganlı göçmenlere eğitim ve öğretim hizmetleri verilmesi için gerekli alt yapının oluşturulduğunu söyledi.

İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Yardımcısı ve İran Öğretim Seferberliği Kurumu Başkanı, bu yıl Afganlı göçmenlerin evlatlarından 1900 kişinin ilk kez eğitim ve öğretim programı kapsamına alınacağını belirtti.

BM yetkilileri defalarca İran İslam Cumhuriyetine, Afganlı ve öteki yabancı sığınmacıların çocuklarına sağladığı okuma yazma seferberliği ve imkanlarından ötürü takdir ve teşekkürlerini bildirmişlerdir.

İran’daki yabancı mülteciler, İran vatandaşlarının sahip bulunduğu eğitim ve öğretim imkanlarının aynısından yararlanmaktalar.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.