AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ekonomi bakanı, OPEC’e öneride bulundu

İran İslam cumhuriyeti ekonomi ve maliye bakanı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’e öneride bulunarak, üye ülkelerin az risk taşıyan mali kuruluşlara yardım yapılmasını istedi.

İran ekonomi ve maliye bakanı Seyit Şemseddin Hüseyni dün Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen OPEC üyesi 34. bakanlar kurulunda yaptığı öneride üye ülkelerin az risk taşıyan mali kuruluşlarına daha fazla önem verilmesini istedi.

Hüseyni artık OPEC’in, hedef ülkelerde geliştirme projelerin denetlenmesi, değerlendirilmesi ve hazırlanması için gereken araç ve imkânlara sahip bir fon olduğunu ifade etti.

İran ekonomi ve maliye bakanı Hüseyni ayrıca ‘özel ve kamu sektöründeki bazı projelere OPEC fonu tarafından mali kaynaklar ve gereken uygun olanaklar değerlendirilerek sağlanmıştır, fakat bu çalışmaların güçlendirilmesi gerekiyor’ dedi.

Uluslar arası ekonomi koşullarının incelenmesi, dünya ekonomisinin gelişmesi ve Euro bölgesinde mali kriz, OPEC fonu bakanlar kurulunun en önemli çalışma eksenini oluşturmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.