HaberlerİranOrtadoğu

İran Ekonomik Bakan Yardımcısı: İran’a 30 milyar dolar dış yatırım

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Muhammed Hazai yaptırımlar sonrası dönemde İran’ın yabancı yatırımı çekmek için en önemli planlarını anlattı.

İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Hazai bu hususta yabancı yatırımcıların ülkeye gelmesi için geniş kapsamlı bir planlamanın bulunduğunu ve bu yatırımların ülkenin altyapısına doğru çekmeyi düşündüklerini belirtti.

Yabancı yatırımın güvenliğinin yaptırımlar sonrası dönemde nasıl temin edileceği sorusuna İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Hazai “Ülke yasalarına göre yabancı yatırımcıların faaliyet etmesine ilişkin yasal güvence vardır ve bu hususta Yatırım Kurumu bütün yatırımcılara gereken ruhsatı almak için yardımcı olabilir” diye konuştu.

İran’ın yaptırımlar sonrası dönemde yatırılacak yatırım miktarı hakkında bir tahminin olup olmadığına ilişkin souya ise İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Hazai “Yabancı yatırımı çekmek için yüksek seviyede potansiyel mevcuttur ve yurt içi ve yurt dışı uzmanların belirttiğine göre İran yabancı yatırımı çekmek için en cazip ülkelerden biri konumunddı. 6. Kalkınma Planı’na göre de 30 milyar dolar kadar direkt ve dolaylı yabancı yatırımın cezbedilmesi öngörülüyor” diye vurguladı

İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Hazai ayrıca yabancı yatırım konusunda faaliyet gösteren ekonomik ajansların fuar düzenlemekte olduğunu ve yatırım konulu toplantılar gerçekleştirdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.