HaberlerİranOrtadoğu

İran ekonomisinin takdire şayan gelişimi

Londra’da yapılan 9. Ulusal Petrol Şirketleri Kongresinin ön hazırlık toplantısına katılanlar, İran’a yönelik uluslar arası yaptırımların kaldırılması konusunda umutlu olduklarını vurgulayarak, yaptırımlara rağmen İran’ın ekonomi canlanmasını takdire şayan bulduklarını belirttiler.

İRNA’nın bildirdiğine göre toplantıda yaptırımlara rağmen İran’ın ekonomi canlanmasının takdire şayan olduğuna işaret eden Londra College Üniveristesi araştırmacısı Chris Cook Bunun da İran ekonomisinin daha fazla hareketli olmasına ve petrole olan yüzde yüzlük bağımlılıktan kurtulmasına neden olduğunu belirtti.

İran’daki geniş çaplı enerji kaynaklarına ve jeopolitik konumuna işaret eden analizci “İran, petrole ürün gözüyle bakmak yerine bunu ticarî hizmetler pazarında kullanabilir. İran petrol ihracatı yerine petrol takası mekanizmasını kullanabilir.” dedi.

Uzun zamandan beri brent petrol piyasası çerçevesinde petrol fiyatının belirlenme düzeni işlevselliğini kaybettiğine işaret eden Cook “OPEC de Arabistan’ın politikalarını izliyor.” dedi.
Dünyanın petrol piyasasının yönetilmesi için üreticiler ve tüketicilerin pay sahibi olacağı yeni bir arayışa ihtiyacı olduğunu vurgulayan Cook “Bu plan daha çok İran tarafından gündeme geldi.”dedi.

İngiliz hukukçu Dr.Har Kureyşi de toplantıda yaptığı konuşmada İslami devrim zaferinden beri İran’a yönelik yaptırım tarihçesini anlattı.

Kureyşi “2006 yılından beri İran’a yönelik uluslar arası yaptırımlara eklenen BM Güvenlik Konseyi yaptırımları İran ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olduysa da yaptırım uygulama sürecinin Amerikan yetkililerin keyfi yazılarından çıkarak daha tutarlı bir sürece dönüşmesine neden oldu.”dedi.
Uluslar arası yaptırımların İran ekonomisinin bağımlılığı üzerindeki etkisine değinen Kureyşi “Uluslar arası yaptırımlar nedeniyle İran ham petrol ihracatının günlük bir milyon varil düşmesi, İran’ın o yıllarda ekonomisinin bağımsızlığı üzerinde daha çok eğilmesine neden oldu.”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.