HaberlerİranOrtadoğu

İran ekonomisinin yaptırımlar sonrası yol haritası çizildi

İran Ekonomi Bakanı, “İran ile diğer ülkelerin ekonomik ilişkilerinin yol haritası çizilmiştir” dedi.

İran Ekonomi Bakanı Ali Tayyipniya Bosna-Hersek Dış Ticaret Bakanı ile buluştu. Tayyipniya bu görüşmede, İran ve Bosna-Hersek’in ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini dile getirdi.

İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin yok denecek düzeyde olduğunu belirten Tayyipniya, “İran ile Bosna-Hersek’in siyasi ilişkilerinin en güzel seviyede olmasından dolayı ekonomik alana da odaklanmalıyız” diye ifade etti.

İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin istenilen noktaya ulaşması için gereken adımların atılması gerektiğini belirten Tayyipniya, “Bu hususta ortak komisyonların kurulması ve anlaşmaların imzalanması iyi bir girişim sayılır” diye konuştu.

Yaptırımların kalkması sonrası yol haritasının çizildiğine işaret eden Tayyipniya, “Şuan dış dünya ile ekonomik ilişkilerimizin yol haritasının son etaplarını çizmekteyiz” diye açıkladı.

Bu yol haritasına göre dış dünya ile ticaret ve yatırım gibi ekonomik meselelerinin belirleneceğini aktaran Tayyipniya, söz konusu yol haritasında her bir ülke ile kendi potansiyellerine göre ilişkiler kuracaklarını kaydetti.

Bu yol haritasının diğer ülkelerle ekonomik ilişkilerin milli menfaatler çerçevesinde kurulmasına yararlı olacağını da söyleyen Tayyipniya, “İlgili bakanlıklarla gereken işbirlikler yapılmaktadır ve bu toplu işi işbirliği ile tamamlayacağız” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.