HaberlerİranOrtadoğu

İran Enerji bakanı: Dışişleri bakanlığı, Sistan ve Beluçistan’da su hakkını takip ediyor

İran İslam cumhuriyeti enerji bakanı yaptığı açıklamada, dışişleri bakanlığının sorumlu bakanlık olarak, İran’ın güney doğu bölgesinde Sistan ve Beluçistan eyaletinde Hirmend nehrinden İran su hakkını takip ettiğini belirtti.

Enerji bakanı Rıza Erdekanian dün Sistan ve Beluçistan eyaletine ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Afganistan hükümetinin mevcut şartları idrak ederek, 13 mart 1973 anlaşmasına uymasını umut etti.

İran ve Afganistan arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Sistan ve Beluçistan eyaletinde hamun gölünün en önemli su kaynağı olan Hirmend nehrinden su hakkının korunması kararlaştırıldı, fakat maalesef bu anlaşma Afganistan tarafından doğru şekilde uygulanmıyor.

Bakan Erdekanian bölgede kuraklığa rağmen Afganistan’ın imzaladığı anlaşmaya bağlı kalarak İran su hakkını temin etmesi ve anlaşmaya uyması gerektiğine işaretle, böylece çok yönlü ikili işbirliği olanakların sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Hirmend nehri, Afganistan’ın Hilmend eyaletinden İran ve Afganistan’ın ortak Hamun gölüne akıyor; 1857 yılında Herat bölgesi İran’dan ayrılınca ve Afganistan yönetiminin Hirmend nehrinin İran topraklarına akmasını engellemesi ardından Hirmend nehri su hakkı, iki ülke arasında en önemli siyasi, sosyal ve çevre hayatı konularından biri haline geldi

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (20) içerik yüklenmiştir.