HaberlerİranOrtadoğu

İran enerji bakanı Ermenistan cumhurbaşkanı ile görüştü

İslami İran enerji bakanı Rıza Erdekaniyan dün gece Erivan’da Ermenistan cumhurbaşkanı Armen Sarkisian ile görüştü.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Erdekaniyan, sözkonusu görüşmede İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Ermenistan mevkidaşına selamlarını iletirken, ‘İran’ın Ermenistan’la ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu’ söyledi.

İran enerji bakanı, iki ülke ilişkilerini çok iyi nitelerken,iki ülke iktisadi yetkililerinin, İran ve Ermenistan arasında iktisadi ilişkilerin daha da gelişmesi için çaba göstermeleri gereğine dikkat çekti.

Erdakaniyan, İran’ın Aras ve Ermenistan’ın Megri bölgesinde ortak sınır serbest bölgesi olmak üzere iki ülke arasında serbest ticaret bölgeleri işbirliğinin kalkındırılmasının önemine işaretle, ‘enerji alanında iki ülke işbirliğinin güçlendirilmesi, üçüncü elektrik intikal hattının icrası ve Kuzey-Güney koridoru faal hale gelmesi ve Aras nehrinde kirliliğin giderilmesine vurgu yaptı.

Ermenistan cumhurbaşkanı da, sözkonusu görüşmede, ikili ilişkileri tarihi nitelerken, İran’ın çeşitli konularda Ermenistan’a yönelik desteğine de teşekkür etti ve İran’la ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.