AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Ermenistan kalkınma projelerine katılmaya Hazır

İran İslam cumhuriyetinin Erivan büyükelçisi, Ermenistan tabii kaynaklar ve enerji altyapıları yeni bakanıyla görüşmede, İranlı firmaların bu ülkede kalkınma projelerine katılmak ve yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İSNA’nın bildirdiğine göre Seyid Kazım Seccadi Ermenistan tabii kaynaklar ve enerji altyapıları yeni bakanı Artur Grigoryan ile görüşmede, iki ülke karma ekonomi komisyonun bir sonraki oturumunun Tahran’da düzenleneceğine işaretle, yapılan tüm anlaşmaların bir an önce gerçekleşmesi ve iki dost ve komşu ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamasını umut etti.
Artur Grigoryan da iki ülke ilişkilerinin olumlu düzeyine işaretle, ilişkilerin tüm alanlarda gelişmesini vurguladı.
Seccadi ve Grigoryan ayrıca İran ve Ermenistan ilişkilerinin başta 3. Elektrik iletim hattının tamamlanması ve İran elektrik şebekesinin Ermenistan üzerinden Gürcistan’a bağlanması olmak üzere çeşitli alanlardaki yolları hakkında fikir teatisinde bulundular.
İran ve Ermenistan ticari ilişkiler düzeyi 2017 yılında 263 milyon 500 bin dolar düzeyinde iken 2016 yıla oranla yaklaşık %10,3 oranında artış kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.