AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Etiyopya başbakanına yönelik saldırıyı kınadı

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, dün gece Etiyopya başbakanı Abi Ahmed’in taraftarlarına yönelik yaptığı konuşma sırasında düzenlenen saldırıyı kınadı.

İRNA’nın haberine göre, Kasımi, bu saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralılarla dert ortaklığında bulunurken, Etiyopya hükümeti ve halkının ilerleme ve demokrasi sürecine destek verdiklerini bildirirken saldırıyı terörist saldırı olarak niteledi ve kınadı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, cumartesi günü Addis Ababa’nın merkezinde toplanan on binlerce insana yaptığı konuşması sırasında, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin el bombalı saldırısına uğradı. Saldırının ardından bir kişi hayatını kaybederken aralarında durumu kritik olan 10 kişinin bulunduğu 165 kişinin de ağır yaralandığı açıklandı.

Nİsan 2018’de başbakanlığa seçilen Etiyopya başbakanı dün yaptığı konuşmada, siyasi ve ekonomik reformları sürdürme sözü verdi.

Abiy “Saldırıyı yapanların barış karşıtı güçlere ait olduğu anlaşılıyor. Bu tür eylemleri bırakmalısınız, geçmişte başarılı olmadınız ve gelecekte başarılı olamayacaksınız. Tüm kurbanlar sevgi ve barış şehitleridir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.