HaberlerİranOrtadoğu

İran, Fars körfezi ülkeleri ile işbirliğine hazır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ülkesinin Fars Körfezi ülkeleriyle güvenlik iş birliği için hazır olduğunu vurgulayarak yabancı güçlerin bölgeye girmelerinin güvenliğe yönelik bir tehdit olduğunu belirtti.

Bahreyn’de bulunan Mutteki yaptığı açıklamalarda, bölge dışı güçlerin askeri tutumun gölgesinde güvenliği sağlama yönündeki tek yanlı politikalarının ne yazık ki uzun zaman önce bölgede etkisini kaybettiğini belirtti.

Mutteki “son yıllarda Bahreyn Kralının iş birliği ile yapılan Menama güvenlik toplantısı, bölge güvenliğini yeniden tanımlama için bir fırsat” dedi.

Bunun Fars Körfezi ülkelerinde koordinasyonu güçlendirmek ve güvenliğin oluşturulmak için gerekli ön hazırlık olduğunu vurgulayan Mutteki “bu bağlamda bölge dışı güçlerin dayatmacı girişimlerini güvenlik karşıtı bir olay olarak kabul etmek gerekir. İran İslam Cumhuriyeti tüm Fars Körfezi ülkelerinin komşusu olarak, hem ikili müzakerelerde hem de toplu girişimlerde güvenlik havzasında çok yönlü iş birliğine hazır” dedi.

Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü: “İran, bölge ülkelerinin menfaatlerini tam olarak algılayarak toplu güvenlik anlaşmasının hazırlanması ve onaylanması için gerekli duyarlılığa sahip olduklarına inanıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.