HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

İran, Finlandiya ile ekonomik işbirliğini genişletmeye hazır

İran Dışişleri Bakanı, Finlandiyalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, Finlandiya ile ekonomik ve ticari işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu duyururken, iki ülkenin özel sektör faaliyetlerini destekleme gereğini vurguladı.

İRNA’ya göre, Salı günü New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu 76. oturumn görüşme aralıklarında İran dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,  Finlandiya Dışişleri Bakanı Peka Havisto ile bir araya geldi; görüşmede, Afganistan, bölge ve ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede İran Dışişleri Bakanı, yeni hükümetin Finlandiya ile ikili ilişkileri daha güçlü bir şekilde sürdürmek istediğini ve bu bağlamda iki ülke arasında bir an önce siyasi bir komite kurulmasının ikili ilişkilere yeni bir enerji verilebileceğini ve İran hükümetinin böyle bir gelişmeyi desteklediğini söyledi. 

Görüşmede İran dışişleri bakanı, Tahran’ın iki ülke arasındaki ekonomik, ticari, endüstriyel ve tarımsal işbirliğini genişletmeye ve ayrıca Tahran ve Helsinki’ye direkt uçuşlar kurmaya hazır olduğunu duyururken, özel sektörün faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Görüşmede Finlandiya Dışişleri Bakanı da,  siyasi, ekonomik ve çevre sağlığı alanları  dahil olmak üzere ikili ilişkileri gözden geçirdi ve ikili ilişkileri genişletmeye hazır olduğunu açıkladı. 

Hawisto, ülkesinin Nükleer Anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın ihyası yönünde her türlü işbirliğine hazır olduğunu söyledi./

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.