HaberlerİranOrtadoğu

İran fıstığı, Amerika-Çin ticaret savaşının kazananı oldu

Wall Street Journal gazetesi, Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşı sayesinde İran’ın yakında Amerika’dan boşalan Çin’in fıstık piyasasını ele geçireceğini bildirdi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, konuya ilişkin bilgi sahibi yetkililer, Çin’in ABD’ye tarifeler için farklı bir şekilde karşılık verebileceğini belirtti. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Çin, tarifelere dolara dolar bazında karşılık vermemek üzere ABD’den yeteri kadar ithalat yapmamayı ve ABD’ye ek tedbirler ile misilleme yapmayı planlıyor.Değerlendirilen tedbirler arasında ABD’li firmaların lisans almalarının engellenmesi, ABD şirketlerini içeren birleşme ve satın alma olaylarının onaylarının geciktirilmesi ve gümrükteki ABD malları üzerindeki kontrollerin artırılması yer alıyor.

Çin’in bu tedbirleri sonucu Amerikan fıstık üreticilerinin artık Çin’le ticaret yapamadıklarını ve büyük zararlar gördükleri belirtilmiştir.

Amerika şimdiye halı hazırda dünyanın en büyük fıstık ihracatçısıdır ve İran ise az bir farkla ikinci sırada yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.