AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran: Fransa barış kaygısındaysa İsrail’in katliamlarını kınasın

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Brucerdi “Fransa Dışişleri Bakanı eğer barış kaygısını taşıyorsa, İsrail’in atom silahlarının imha edilemesine yardımcı olsun” dedi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi Tabiş-i Kevser sitesi’ne verdiği röportajda, Fransa Dışişleri Bakanının en son Cenevre’de İran’ın nükleer programına yönelik takındığı tavrıyla ilgili olarak “Onun bu tavrı, bu tür ülkelerin siyasi yapılarının atacakları her adım için önce Siyonist İsrail’le koordine olmaları gerektiği gibi acı bir gerçeği ortaya çıkarıyor” dedi.

Brucerd Milletvekili Brucerdi ayrıca “Ama bu tür tavırlar, İran İslam Cumhuriyetinin siyasetlerini hiçbir şekilde etkileyemezler. Zira İslami İran’ın siyasetleri NPT anlaşması ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) kurallarına dayalı olarak barışçı faaliyet alanında. Halbuki işgalci İsrail, sahip olduğu 200’ü aşkın nükleer başlıkla Ortadoğu’nun en önemli tehdidi durumunda” ifadesini kullandı.

Brucerdi daha sonra “Buna göre Fransa Dışişleri Bakanı eğer barış kaygısını taşıyorsa, boş iddialarla İran’ın barışçı faaliyetlerine engel olmak yerine işgalci İsrail’in atom ve toplu imha silahlarının yok edilmeleri yolunda çaba göstersin” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (10) içerik yüklenmiştir.