HaberlerİranOrtadoğu

İran, Fransa’nın insan hakları ihlallerini kınadı

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Fransa polisi ve güvenlik güçlerinin bu ülke halkına karşı şiddet kullanmasını eleştirerek insan hakları kurallarına aykırı hareket olarak niteledi.

İran dış işleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest, bugün Fransa polisinin ülkesi halkına yönelik sert tutumunu Fransa halkının siyasi, medeni, sosyal kültürel, ekonomik hukukunun açıkca ihlali sayılıp Fransa’nın uluslar arası insan hakları konvansiyonları üyesi ülke olarak uluslar arası sorumluluklarına ters düştüğünü söyledi.

İran dış işleri bakanlığı sözcüsü Fransa hükümetinin bu alandaki tutumuna değinerek bu ülke hükümetinin kargaşanın temelini araştırıp mantıklı çözüm aramanın yerine güvenlik ve polisiye yaklaşımıyla durumu zorlaştırdığını söyledi.

Mehmanperest, bu tür tutumların olumsuz sonuçlarına değinerek Fransa genelinde 1137 otomobilin ateşe verilmesinin halkın Fransa toplumundaki sosyal adaletsizlik, eşitsizliklerden rahatsızlığının belirtisi olup bütün bunların Fransız yöneticilerin hatalı siyasetlerinden kaynaklandığını belirtti.

Mehmanperest ayrıca 2009 yılında 353 sokakları mesken edinen evsizin ölmesini Fransa yöneticilerinin demokrasi ve eşitlikten yana olduklarını iddia ettiği toplumdaki insani trajedi olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.